Επιλέξαμε να μαζευτούμε λίγα άτομα, δηλαδή οικογένεια και στενοί μας φίλοι. Η αλήθεια είναι ότι λόγω εποχής πάντα θα έχουμε απώλειες λόγω ιώσεων, καθώς όλοι η παρέα έχει μωρά παιδάκια.
Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2017
Κεικ με παντζαρι | Beetroot Chocolate Cake
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2017
Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2017
Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου 2017
Τρίτη 1 Αυγούστου 2017
Tiramisu
Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας. Όλοι έχουμε τα αγαπημένα μας γλυκά. Όλοι έχουμε την αγαπημένη μας συνταγή. Και αυτή η συνταγή είναι το σήμα κατατεθέν της CooKika.
Μια παραλλαγή αυτού του τιραμισού είχα ανεβάσει και παλιότερα αλλά καθότι ήταν από τις πρώτες μου αναρτήσεις, η φωτογράφιση το αδικούσε πολύ και είπα να του δώσω την ευκαιρία που του άξιζε.
Κυριακή 9 Ιουλίου 2017
Παγωμενες μπαρες γιαουρτιου | Yogurt and Pineapple Bark
Ναι ναι, εγώ είμαι, η Αγγελική aka CooKika! Υπάρχω ακόμη κάπου εδώ, χαμένη μεταξύ βρεφικών τροφών, βαφτίσεων, μίνι εξορμήσεων και πολλών γευστικών δοκιμών.
Τελικά αυτό που λένε ότι όσο αφήνεις κάτι σε αφήνει και αυτό, ισχύει. Το άφησα καιρό το blog μου και ξέχασα πώς είναι να γράφεις και πάλι. Μου έλειψε...Καλά, εάν δεν μου έλειπε δεν θα σας έγραφα τώρα, καθώς είναι πιο εύκολο να εγκαταλείψεις κάτι παρά να το συνεχίσεις, οπότε νομίζω είμαι σε καλό δρόμο. Θα επανέλθω δυναμικά κάποια στιγμή σύντομα. Το νιώθω ότι η αποχή κράτησε αρκετά και η σελίδα μου εδώ είναι ένα κομμάτι που μου λείπει.
Τελικά αυτό που λένε ότι όσο αφήνεις κάτι σε αφήνει και αυτό, ισχύει. Το άφησα καιρό το blog μου και ξέχασα πώς είναι να γράφεις και πάλι. Μου έλειψε...Καλά, εάν δεν μου έλειπε δεν θα σας έγραφα τώρα, καθώς είναι πιο εύκολο να εγκαταλείψεις κάτι παρά να το συνεχίσεις, οπότε νομίζω είμαι σε καλό δρόμο. Θα επανέλθω δυναμικά κάποια στιγμή σύντομα. Το νιώθω ότι η αποχή κράτησε αρκετά και η σελίδα μου εδώ είναι ένα κομμάτι που μου λείπει.
Τρίτη 4 Απριλίου 2017
Δευτέρα 27 Μαρτίου 2017
Τρίτη 7 Μαρτίου 2017
Σοκολατακια διχως τυψεις | Guilt Free Mini Chocolates
Για αυτά τα σοκολατάκια σας "μίλησα" μέσω instagram εδώ και αρκετό καιρό και τώρα επιτέλους κατάφερα να σας τα δείξω.
Θα σας πω μόνο ότι είναι η τέταρτη δόση που έφτιαξα μέχρι να καταφέρω να τα φωτογραφίσω. Οι προηγούμενες τρεις φαγώθηκαν πριν καν προλάβει ο φακός να μπει στη μηχανή.
Πέμπτη 2 Μαρτίου 2017
Γκατω | Gateaux
Γεννήθηκα την δεκαετία του '80. Την λάτρεψα και ακόμη την λατρεύω. Μπορεί να μην έχω τόσες πολλές αναμνήσεις, καθώς προς τα τέλη της άρχισα να χτίζω αναμνήσεις, αλλά και οι αρχές των '90's ήταν βαθιά επηρεασμένες από την ιστορική αυτή δεκαετία.
Στο πλαίσιο των, καθιερωμένων πια, ομαδικών αναρτήσεων με φίλους food bloggers, αποφασίσαμε να δώσουμε ένα νοσταλγικό βήμα στις αγαπημένες συνταγές της δεκαετίας του ογδόντα.
Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2017
Βαλεντινος και Καρδουλες | C2 Valentine's Issue
Σας έχω ξαναπεί την άποψή μου για την γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου. Και πιστέψτε με, ενώ τα χρόνια περνούν, η άποψη δεν αλλάζει.
Παρόλα αυτά, πάντα απολαμβάνω να βλέπω καλοφτιαγμένες, όμορφες και γουστόζικες καρδούλες.
Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2017
Happy 2017!
Καλή Χρονιά! Ευτυχισμένο και χαρούμενο το 2017, γεμάτο εμπειρίες, θετικά συναισθήματα και το σημαντικότερο υγεία!
Όπως κάθε χρόνο, ξεκινάμε με αισιοδοξία και στόχους για τις 365 μέρες που ακολουθούν. Τους μισούς τους ξεχνάμε βέβαια, καινούριοι παίρνουν την θέση τους και έτσι συνεχίζουμε μέρα με την μέρα να απολαμβάνουμε την ζωή μας όσο περισσότερο μπορούμε.
Νέα συνταγή δεν έχουμε ακόμη, θα έρθει σε λίγες μέρες. Και στόχος για την φετινή χρονιά είναι να κάνω ακόμη περισσότερες δοκιμές για υγιεινές και νόστιμες συνταγές.
Η ανάρτηση σήμερα είναι μια ανασκόπηση στην περσινή χρονιά. Το 2016 ήταν για έμενα μια χρονιά που ξεκίνησε και τελείωσε με πολύ χαρούμενα γεγονότα.
Εγγραφή σε:
Αναρτήσεις (Atom)